Akdeniz’de Korkutan Görüntü: Balıkçılar Ağ Attı, Hiç Beklemedikleri Manzarayla Karşılaştı!

Mersin’in Silifke ilçesinde balıkçılar, son iki aydır Kızıldeniz üzerinden gelen “Rhopilema Nomadica” türü göçmen denizanalarıyla mücadele ediyor. Bu durum, balıkçıların avlarını ve geçimlerini olumsuz etkiliyor.

Arkum Mahallesi’nden denize açılan balıkçılar, çipura, mercan ve halili avlamak için ağlarını denize bırakıyor. Fakat sabah saatlerinde ağlarını çektiklerinde balıkçılar hiç beklemedikleri manzarayla karşılaşıyor.

“ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIZ”

10 metrelik teknesiyle avlanan Veli Akış, denizanası istilası nedeniyle zor günler geçirdiklerini söylüyor. Her seferinde ağlarının denizanasıyla dolduğunu ve balık tutamamalarını anlatan Akış, bu durumdan dolayı maddi kayıp yaşadıklarını ve mesailerinin verimsiz geçtiğini ifade ediyor.

Akış, “Her seferinde ağlarımız denizanasıyla doluyor, günümüz boşa gidiyor. 1500 metrelik ağımız komple denizanasıyla doldu. Balık tutamıyoruz. Çok kötü durumdayız.” dedi.

Denizanalarının ağları ve tekneleri temizlemenin çok zor olduğunu belirten Akış, bu sorunun 1-2 ay içerisinde çözülmesini umut ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x